Kompostujeme!


Příroda se nedá zastavit, jaro je tu a každý zahradník ví, že na zahradě se práce najde prakticky po celý rok. Na pozemku, který ještě jako zahrada vůbec nevypadá, je jí o to více. Protože ji v současné době nemůžeme budovat společně, snažíme se alespoň malými krůčky v rámci rodin. Po ohništi se další stavbičkou na pozemku stalo kompostoviště, tedy místo, kam lze odkládat nepotřebný zahradní a kuchyňský biomateriál.

Záměrně nepoužívám rozšířený pojem bioodpad, protože on to vlastně ani odpad není, to jen jsme si zvykli na něj tak pohlížet, když jsme ho vyhazovali do směsného odpadu. Pár řepských rodin už ale několik let kompostuje díky Komunitní kompostování v Řepích, takže vědí, že bio do směsi nepatří. Je to cenný organický materiál, který po rozložení pomůže novým rostlinám zdravě růst bez přidávání umělých látek. Půda v Řepích není žádná černozem, takže komunitní zahrada, má-li svým členům poskytnout dobrou úrodu, bude tohoto přirozeného hnojiva potřebovat značné množství.

Nyní tedy, milí budoucí zahradníci, můžete začít pro zahradu něco konkrétního dělat – nosit na společný kompost bio ze své domácnosti. KOMPOSTOVÁNÍ má však svá PRAVIDLA a na kompost nelze odložit cokoliv, aby výsledný produkt byl kvalitní a neznehodnocený. Pravidla pro kompostování najdete na obrázku zde pod článkem, základní přehled, co lze a nelze na kompost přidávat, bude umístěn i přímo u kompostu.

 778 total views,  2 views today